Artan sıcaklıklar ve yaz ayları ile beraber kıyafetlerimiz hatta beslenmemiz bile değişiyor. Peki vücudumuzun en büyük organı olan cildimize yaz aylarında nasıl bakmamız gerekiyor? Güneşin zararlı ışınları, artan sıcaklıklarla beraber, yaz cilt bakımının nasıl olması gerektiğini merak ediyorsanız işte detaylar!

1. Pürüzsüz bir cilt için ölü deriyi kaldırın

Peeling işlemi, cilt yüzeyinde mat bir görünüme ve pul pul dökülmelere neden olan ölü deriyi kaldırır. Temizlenen cildin gözenekleri açılır ve tonik, nemlendirici vb. bakım ürünlerini çok daha rahat bir şekilde emer. Peeling sonrasında uygulanacak bakımlar, cildin daha derinine nüfuz ederek, uzun süreli nemlendirme sağlar. Cildin ölü deriden arındırılması ve sonrasında uygun ürünler ile nemlendirilmesi, hem makyajın hem de bronzluğun kalıcı olmasına yardımcı olur.

Peeling işlemini, özellikle de kimyasal peelingi uzman ellerden tavsiye alarak yaptırmak gerekiyor. Bazı özel hastanelerin Kozmetoloji bölümlerinde, cilt tipine uygun peeling türü belirlenerek, yüzeysel, orta ya da derin peeling yapılıyor ve cilt yenileyor.

2. Cildinizi nemli tutun

Haftada birkaç defa kullanacağınız yoğun nemlendirici serumlar, cildinizin nem seviyesini yükseltmeye yardımcı olur. Cildin alt katmanlarına nüfuz eden bu serumları uygulamadan önce peeling ve tonik uygulamayı unutmayın. Peeling ve tonik uygulamaları cildi nemlendiriciye hazırlar ve uzun süreli nemlendirme sağlar.

3. Bol bol su için

Yüksek sıcaklıklar, su kaybıyla beraber baş ağrısı ve baş dönmesine neden olabilir. Susuzluğun vücudumuzdaki tek etkisi elbette bu değil.  Birçok vücut fonksiyonuyla beraber, cilt sağlığı ve toksinlerin vücudumuzdan atılabilmesi için de nem dengesinin korunması kritik öneme sahip. Özellikle yaz aylarında günlük kafein tüketiminize dikkat edin. 1 bardak kafeinli içecek içtiğinizde, içmeniz gereken su miktarını 3 bardağa çıkartmanız gerektiğini unutmayın.

4. Güneş koruyucu kullanın

Güneşin zararlı ışınları yaz ya da kış demeden cildimizi etkilemeye devam ediyor. Yaz aylarında, daha dik gelmeye başlayan güneş ışınları, UV filtreli koruyucuların gün boyu kullanılmasını zorunlu hale getiriyor. Kırışıkların en önemli nedeni olan zararlı UV ışınlarından korunmak için, dışarıya çıkmadan en az yarım saat önce koruyucu uygulamayı ihmal etmeyin.

Bronzluk, yaz için alışılmış ve popüler bir görünüm olsa da aslında ciltte oluşan hasarın bir göstergesidir. Hasar gören cilt hücreleri kendilerini korumaya almak için renk değiştirir. Yaşlanmanın etkilerinden korunmak ve olası bir cilt hasarını önlemek için uzun süreli güneş banyolarından kaçının.