Günlük yaşantınızda vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri karşılayabiliyor musunuz? İşte vücudunuzun alması gereken 10 besin ögesi…

Günlük yaşantımızda beslenmemizi gerek okul, gerek iş nedeniyle nedeniyle aksatıp almamız gereken besinleri almayı unuttuğumuz oluyor. Bunun da doğal olarak vücudumuza yansımaları oluyor. Örneğin kas ağrılarınız varsa magnezyum eksikliği çekiyor olabilirsiniz. İşte günlük yaşantımızda almamız gereken 10 besin öğesi…

Magnezyum

Magnezyum, vücutta sinir ve kas hücrelerinin işlemesini sağlayan en önemli minerallerden biridir. Ayrıca magnezyum vücudun şeker seviyesini düzenler ve yediğimiz yemeklerin enerjiye dönüşmesine yardımcı olur. Magnezyum yetersizliği uykusuzluk, anksiyete, yorgunluk ve kas yorgunluğuna yol açabilir. Yeşil yapraklı sebzeler, kuru yemiş (özellikle kaju fıstığı), soya fasulyesi, kuru fasulye, esmer pirinç ve yağlı balıklar magnezyum bakımından en zengin yiyeceklerdir.

Kalsiyum

 Kalsiyum sağlıklı kemikler ve dişler için çok önemlidir. Az bir miktar kalsiyum, kalp dahil vücudumuzdaki kasların kasılmasını sağlar. Şimdilerde popüler olan vegan diyetleri günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamamıza engel olabilir. Bu durumda, kalsiyum ihtiyacını süt, yoğurt ve peynir dışında başka yiyeceklerden karşılamak zorunda kalırız. O yiyeceklerden bazıları lahana, su tresi, brokoli, badem ve somon balığı gibi konserve balıklardır.

Potasyum

Potasyum vücuttaki sıvı değerlerini kontrol etmekte olan bir elektrolit olup aynı zamanda tansiyonunuzu da düzenler. Araştırmalara göre diyet yaparken aldığınız potasyum miktarını azaltmak, yüksek tansiyona da iyi gelir. Yediğiniz yemeğe biraz sebze eklemek, günlük aldığınız potasyum miktarını artırmanın en etkili yoludur. İçinde en çok potasyum bulunduran yiyecekler ise muz, pazı, ıspanak, avokado, su kabağı, kuru kayısı, somon balığı, ve kuru fasulyedir.

İyot

İyot, tiroit bezinin düzgün çalışmasını sağlayan mineraldir. Düşük iyot değerleri, hamilelikte bebeğinizin sağlığını etkileyebilir. İyot almanın en kolay yolu yemeklerinize bir miktar iyotlu tuz eklemektir. En çok iyot içeren besinlerden bazıları tavuk eti, konserve ton balığı, mezgit ve karides ve su yosunudur.

Omega 3

Omega 3 türü yağlı asitler sağlıklı deri hücreleri oluşmasını sağlar, ayrıca HDL kolesterolünün (iyi kolesterol) artmasını sağlayarak kalbe yardımcı olur. Günlük almanız gereken miktar 450 mg’dır. Haftada bir kez yağlı ve beyaz etli bir balık çeşidi yemek, almanız gereken Omega 3 miktarını karşılamakta yeterli olacaktır. Eğer balık yemiyorsanız, Omega 3 takviyesi de yapabilirsniz veya ceviz de yiyebilirsiniz.

Lif

Lif, bağırsaklarınızın ve sindirim sisteminizin düzenli çalışması için en ihtiyaç duyulan besin ögelerinden biridir. Ayrıca kan şekerinizin ve kolesterolünüzün düzenlenmesinde önemli bir element olup kalp hastalıkları, diyabet ve bağırsak kanseri riskini azaltır. Önerilen lif alımı günde 18 gramdır. Lif en çok baklagil (kuru fasulye, mercimek…), tam buğdaylı yiyecekler (ekmek, yulaf, esmer pirinç…) ve kuru yemişlerde bulunur. Ayrıca tüm meyve sebzeler lif bakımından oldukça zengin yiyeceklerdir.

Selenyum

Selenyum, çok güçlü bir antioksidan olmakla beraber bağışıklık sisteminin ve tiroit bezinin çalışmasında etkili bir elementtir. Yiyeceklerdeki selenyum miktarı, yiyeceğin yetiştiği toprağa bağlıdır. Selenyum en çok et, sardalya, kırmızı et, beyaz et ve sakatatta bulunur. Ayrıca mantar da bir selenyum kaynağıdır.

Folik asit

Folik asit, kırmızı hücre üretimini artıran ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir B vitamini türüdür. Folik asit ayrıca hamileliğin ilk üç ayında bebeğin gelişimi için de önemlidir. Nohut, barbunya, mercimek, karaciğer, ıspanak, lahana, pazı ve avokado folik asit bakımından en zengin besinlerdir.

D vitamini

D vitamini, bağırsaktaki kalsiyum ve fosfat emilimini artırarak kemiklerin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. D vitamini ayrıca bağışıklık ve solunum sistemlerinin çalışmasında rol oynar. Yağlı balıklar, yumurta, süt, mantar ve besin takviyesi yapılmış süt, yoğurt ve kahvaltılık gevrek gibi besinler içinde en çok D vitamini bulunduran besinlerdir. D vitamini almanın en kolay ve doğal yolu ise güneş ışığına maruz kalmaktır.

Demir

Demir, vücutta kırmızı kan hücreleri üretmenin yanı sıra hücrelerin büyümesine ve metabolizmanın çalışmasına yardımcı olur. Başta kırmızı et ve karaciğer olmak üzere demir bakımından en zengin besinler midye, lahana, pazı, yumurta, ve kuru kayısı veya kuru incir gibi kurutulmuş meyvelerdir.