Sağlıklı yaşamak için her gün erken yatıp erken kalıyor ve sporunu aksatmıyorsundur.

Yada bir diğer seçenek olan sabah 9, akşam 5 masa başında çalışıyorsan, emin ol kalçanın nasıl acıdığını ve uyuştuğunu tahmin edebiliyoruz.

Masa başı çalışanlar işte size bununla ilgili güzel bir çalışma 

Biz çok fazla oturuyoruz bu işin suçlusu biz değiliz, şaka bi yana oturmak artık yeni sigarımız gibi, şaka gibi ama maalesef gerçek…

Çoğumuz vücudumuzun hareket aralığını ve kalçamızı az hareket ettiririz. Yoga eğitmeni Bethany Lyons diyor ki: kalça vücudunuzun duygusal merkezi olduğu ve dikkat etmemiz gereken bir bölge.

Yoga elbette bütün bu gerginliği alması için kolay bir yöntem. Gevşemek ve rahatlamak için yoga size yardımcı olacaktır.

5 kere derin nefes almanız ve rahatlamanız Lyons tarafından önermektedir.

DURUŞ: HİLAL HAMLESİ

“İstikrar ve denge yaratmak için, vücudunuzu güçlendirmek için çok iyi bir yöntem diyen Lyons, bacaklarınıza, kasıklarınıza ve kalçanıza iyi geldiğini de belirtmektedir..”

Nasıl yapılır: Topuğunuzun üzerinde durun, dizlerinizi hizalayın ve ayaklarınızı öne çıkarın. Güçlü sırt bacak tutulması olmaması için, avuç içi karşıya baksın, kollarınızı ve vücudunuzu kaldırın. Eklemleri ve omuzlarınızı hareket ettirin . Ön diz ve sırtınızını arka topuk ayağınızla birleştirerek birbirine karşı düşük hareketler çizin.

DURUŞ: HİLAL HAMLE İLE KALDIRMA

Lyon bu konuda arka bacak germe hareketinin yoğunluğuna dikkat çekiyor. Esneme ve kasları güçlendiren bir duruş ile yardımcı olacağını söylüyor. Güçlü kalçalar için fleksörü geliştirmek ve daha düz ayağa ve emin bakmak için yararlıdır. Kalça fleksör sıkı ise onları çekerek, taşımalısınız .

Nasıl yapılır: Geri yaslanarak arka bacağınızın üzerine sağlam ve basılı tutun.

DURUŞ: DÜŞÜK HAMLE

Bu duruş hilal duruşları arasında daha derine gitmek ve rahatlamak için izin veriyor diyen Lyons, şimdi daha az güçlendirilmesi gereken germe hareketleri ve daha fazlasıda var. Eğer denge unsuruna dikkat etmezseniz, iyi olmaz. Bunu düşünün kolay bir hilal hamlesi duruşu, ama yinede etkili bir pozisyon.

Nasıl yapılır: Ayaklarınızı ve iki elinizi birleştirin, Yere sırtınızı yaslayın ve vücudunuz dik olacak şekilde gövdenizi kaldırın ve denge için bacağınızın önüne ellerinizi koyun.

DURUŞ: DÖRTLÜ STREÇ İLE YARIM GÜVERCİN HAREKETİ

“Geriye yaslanın, kalçanızı ve bacağınızı uzatın ve ayaklarınızı geriye doğru çekin..”

Nasıl yapılır: Yukarı tavana bakacak şekilde, sağ bacağınızı kaldırın ve ardından mümkün olduğunca sol bileğinize kadar getirin. Sağ bileğinizede aynı hareketleri uygulayabilirsiniz. Kalçanızla tam daire çizin. Öne doğru eğilip kalçanızı aktif tutabilirsiniz. Sol diz ve sol elinizle sol ayağı yakalama ve uyluğunuzu gerebilirsiniz. Aynı zamanda kollarınızı dinlendirip devam edebilirsiniz.

DURUŞ: DENİZ KIZI SERİSİ

“Esneme, germe hareketi iyi mi hissetiriyor? Doğru yapıyorsun. Bu seri sizi güçlendirir ve kalçanıza fleksör ve çekirdek kaslarını geliştiriyor.”

Nasıl yapılır: Yarım güvercin hareketi, vücudunuzu dik tutun ve sol dizinizin üstüne çökün. Her iki kalçanızı doğru tutarak, sol elinizle ve sol ayağınızı içeri doğru çekin. İsterseniz sol ayağınızlada bu hareketleri yapabilirsiniz. Yukarı doğru sağ kolunuzuda hareket ettirebilirsiniz.

DURUŞ: KAHRAMAN DURUŞ POZİSYONU

“Bu gelişmiş bir poz, bu yüzden dikkatli ve devamlı yapın, kalçanıza çok iyi hissetirecek.”

Nasıl yapılır: Yere dik ve dizini çökün ve kahramanca poz almaya başlayın. Kalça genişliği ve ayak üstleri düz bir şekilde olacak. İlk eller üzerine eğilerek sonra ön kol ve dirsek, nefes ve zemine doğru sırtınızı indirin. Mümkünse gövdenizi ve kollarınızı yoğun bir şekilde çalıştırın. Geri yaslanıp bu işlemleri uygulayın.

DEVE DURUŞU

“Bu uzantı, size aynı anda iki kalçanızın tam üzerinde hareket için bir fırsat verir.

Nasıl yapılır: Dizleri ve dizlerinizin kalça genişliği mesafesi dışında ve uylukları yere dik çalışın. Sternuma yakın bir şekilde çenenizi tutun, arkanıza yaslanıp başlarken zemine ayak üstünde basın. Dizlerinin üzerinde kalarak ileri derecede düşük bir şekilde ellerinizi tutun ve kalçanızı ileri doğru çekerek bu çalışmaları yapın.

DURUŞ: DANSÇI POZİSYONU

“Bu poz istikrar ve direnç oluşturmak için omurgayı ileri – geri hareket ettirerek odak ve denge sağlamaktadır.

Nasıl yapılır: Dizinizi bükün ve sol elinizle ayağınızı dışa doğru ve sağ ayak üzerine ağırlık ve koltukta oturur gibi hareketlerinizi yapabilirsiniz. Sağ kolunuzu göğe doğru bacağınızı kaldırın ve sol elinize sol ayakla hareketlere devam edin.