Kalitenin ve şıklığın bir numaralı kumaşlarından olan saten, geceliklerle bir araya geldiğinde gerçekten harikalar yaratıyor. Gerek geçmişte gerekse günümüzde saten gecelikler özel anların ve gelinlerin çeyizlerindeki yerinin hiç değişmediği görülüyor. Işıltılı görünümüyle geceleri de şık görünmeyi sağlayan saten geceliklerin artık birçok modeli bulunabilmektedir. Danteller ile birleştirilip tasarlanan saten gecelikler de sektöre canlılık katıyor.

 

Gecelik adı verilen gece giyim ürünleri tam anlamıyla bayanların rahatlığı ve şıklığı için üretilmiştir ama saten olanlar bu değerlere değer katmak için tasarlanmıştır. Özel günlerde partnerinizi daha fazla etkilemek için saten gecelikleri tercih edebilirsiniz. Günümüzde artık birçok vücut tipine ve rengine uygun çeşit çeşit saten gecelik üretilmektedir. Kendinize uygun bir model bulabilmeniz büyük olasılıktır.

Mini Saten Gecelikler

Mini boylardaki saten gecelikler aslında babydoll olarak da isimlendirilmektedir ama babydoll kategorisinde saten dışında kısa gecelikler de görülebilir. Mini olan modeller, daha çok bacakları ince olan bayanlar için uygundur. Bacaklarını vurgulamak isteyen her bayan mini saten gecelikleri tercih edebilir. Mini modellerin dekolte ve omuz detaylarını ise vücudunuzun orantısına göre belirleyebilirsiniz. Saten geceliklerin en rahat olanları mini modelleridir.

Uzun Saten Gecelikler

Bilek kısmına kadar uzun olan modellerin yanında diz altında bırakılan modeller de vardır. Bacak bölgesinden rahatsız olan bayanlar dikkat dekolteye çekip bacakları kapalı olan modelleri tercih edebilirler. Diz altındaki saten gecelikler en sık tercih edilen modellerdendir. Bu boydaki modellerin etek uçları dantelle süslenmiş olanlarını tercih ederek çok şık ve çekici görünebilirsiniz.

Dekolteli Saten Gecelikler

Saten geceliklerin modeli gereği hemen hepsinde dekoltesi bulunmaktadır. Dekoltenin farklı seviyelerini bulabilirsiniz. Ayrıca son zamanlarda moda olan pencere dekolte detayı, saten geceliklere de uğramıştır. Böylece bu model gecelikler daha çekici bir görünüme kavuşmuştur. Ayrıca dekoltelerin kenar kısımlarının dantelle hareketlendirilmesi de şıklık kazandıran diğer bir husustur.

Saten Geceliklerin Olumlu Yanları

  • Saten kumaş olarak genellikle şık ve güzel hissetmek konusunda büyük bir etkiye sahiptir. Kişinin kendisine olan güvenini artıran mucizevî bir kumaştır.
  • Daha zengin bir görünüm, lüks bir yaşam hissi oluşturabilen; kaliteli bir kumaştır ve saten gecelikleri kullananlarda bu duyguları uyandırır.
  • Kumaşın yapısı gereği dökümlü bir formda olması, vücudu tamamen sarmaması en önemli avantajıdır. Bu özelliği ile saten gecelikler ufak tefek fazlalıkların gizlenmesine yardımcı olur.

Saten Geceliklerin Olumsuz Yanları

  • Saten kumaşın, yapısı gereği özellikle sıcak havalarda kolay terletebilen bir olumsuzluğu vardır. Yaz aylarında bu bakımdan rahatsız edici olabilir. Hatta kimi zaman kolaylıkla koku oluşturabilir. Ancak saten gecelik vazgeçilmezinizse ve yazın da kullanacaksanız; iç çamaşır olarak penye modeller tercih edebilirsiniz.
  • Kış aylarında ise ısıtıcı olmaması nedeniyle sıkıntılara neden olabilir. Sağlığınızı korumak adına kış mevsiminde saten gecelikten uzak durmakta fayda var.
  • Kumaşın yapısı gereği en olumsuz yönü kaygan olmasıdır. Eğer saten gecelik giyecekseniz; saten nevresimden uzak durmanızda yarar var.