Yaz aylarının yaklaştığı günlerde diyet listelerinin daha popüler olduğunu söylemek gerekiyor. İyi bir diyet ile yaza sıkı bir vücutla ve az kiloyla girebilirsiniz. Aşırı kilolar hem estetik hem de sağlık açısından zararlıdır. Ancak diyet yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Sağlıksız bir diyetin kilo vermenize yardımcı olmayacağını, olsa bile yan etkilere sebep olacağını unutmayınız.

Diyet, spor gibi kilo verme yöntemlerine başlamadan önce kendi vücudunuzu tanımanız gerekir. İnternette ya da herhangi bir kitapçıkta bulduğunuz genel geçer bir diyet listesi işinize yaramayabilir. Hatta tam tersi bir etki yapabilir. Kendi vücudunuzu tanımalı ve diyet programını ona göre hazırlamalısınız.

Kalori Dengesi

Her besinin belli bir kalorisi vardır. Aldığınız kalori gün içinde yaktığınızın üstünde olursa kilo alırsınız. Bu durumda yapmanız gereken beslenmenizi kalori oranlarına göre hesaplamaktır. Her gün spor yaparak ve düşük kalorili besinler alarak kilo alımını durdurabilir ve belli bir süre içinde zayıflayabilirsiniz. Ancak besinlerin kalori oranı dikkat etmeniz gereken tek husus değildir.

1000 kalori yakabilmek için 10 bin adım yürümek gerekir. Vücudunuzun kalori yakımını öğrendikten sonra belli bir egzersiz programı hazırlayarak kalori yakabilirsiniz. Bu sürede düşük kalorili besinler almaya özen göstermelisiniz. Ancak fast food ürünlerini, abur cubur olarak tabir edilen işlenmiş besinleri düşük kalori oranlarında alsanız bile bunlarla yapılan bir beslenme sizi şişmanlığa mahkum edecektir.

Tüketilmemesi Gereken Besinler

Belli başlı besinlerin tüketimini durdurarak da kilo verebilirsiniz. Kilo alımına sebep olan temel etkenlerin başında hatalı beslenmenin geldiğini unutmayınız. Spor her ne kadar gerekli olsa da, kilo vermek için tek başına yeterli değildir. Belli besinleri tüketmeyi durdurarak, diyet listelerine gerek olmadan kilo vermeniz de mümkün olabilir.

Fast food ürünleri, işlenmiş gıdalar, hamur işi ürünleri, kızarmış besinler, tatlılar, şekerli besinler ve bunlar gibi yüksek kalorili ürünleri tüketmeyi durdurarak kilo alımını azaltabilirsiniz. Ayrıca metabolizmanın yavaşladığı gece saatlerinde yemek yemekten de mümkün olduğunda kaçınmanız gerekir. Böyle detaylara dikkat ederek kilo verebilirsiniz.

Her Diyet Listesini Uygulamayın

İnternette, gazetelerde ve kitaplarda birçok diyet listesi bulunuyor. Ancak bunların size uygun olup olmadığını bilemezsiniz. Örneğin devamlı olarak et tüketmeniz gerekiyorsa, etsiz bir diyet listesi size zararlı olabilir. Böyle durumlarda yapmanız gereken uzman bir kişi tarafından hazırlanan diyet listesini uygulamaktır.

Bir başkasında etki eden diyet listesi, sizde etki etmeyebilir. Bunun sebebi her insanın farklı bir metabolizmaya sahip olmasıdır. Diyet yapmaya başlamadan önce kalori ölçümü yapmalı, alerjiniz olan yiyecekleri öğrenmeli ve buna göre bir program uygulamalısınız. Uzman bir diyetisyene başvurarak size kısa süre içinde kilo verdirecek olan diyet listesini edinebilirsiniz. Ancak herhangi bir yerde gördüğünüz diyet listelerini uygulamaktan kesinlikle kaçınmalısınız.