Yaz ayları yaklaşıyor ve selulit-diteyi-giyimini1açık kıyafetler giyeceğiniz günler geliyor. Ancak selülit tehlikesini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Kış aylarında edindiğiniz selülitlerden etkili bir diyet ile kurtulabilirsiniz. Belli bir beslenme programını uygulayarak selülitlerinizden kısa süre içinde kurtulmanız hiç zor olmayacaktır. Önümüzdeki bir aylık süreçte uygulayarak yaza fit girebilirsiniz.

Selülit vücudun yağ depolaması sebebiyle görülen bir oluşumdur. Kış aylarında yağlı ve yüksek kalorili yiyecekler yediğiniz için vücut yağ depolar ve bazı yerlere yağ, vücut sıvısı sızdığında portakal kabuğunu andıran bir görünüm oluşur. Selülitlerden kurtulmak ise hiç zor değil. Eğer kronik bir durum varsa doktorunuza danışmanız gerekir ancak diğer durumlarda aşağıdaki diyet etkili olacaktır.

 

Sabah:

  • 1 adet armut
  • 1 çay kaşığı müsli
  • 1 çay kaşığı bal.

Yukarıdaki malzemeleri 1 kase yağsız ve kaymaklı yoğurt ile karıştırarak tüketmeniz gerekir. Böylece sabah kahvaltısı için hem lezzetli hem de hafif bir öğün yaratabilirsiniz. Sabah kahvaltısında hamur işi tüketiminden ve diğer ağır/yağlı besinlerden kesinlikle kaçınmanız gerekir.

Öğle:

  • Yağsız tavada kızarmış tavuk
  • Pilav

Kızarmış tavuğu chili sos ile hazırlayarak yiyebilirsiniz. Pilavın da tuzsuz olmasına özen göstermelisiniz. Dilerseniz bunların yanında bir kase yağsız salata da yiyebilirsiniz. Eğer pilav sevmiyor ya da tüketmek istemiyorsanız, onun yerine 2 dilim çavdar ekmeği ya da tam buğday ekmeği yiyebilirsiniz.

Akşam:

Akşam öğünlerinde jambonla hazırlanmış bir salata ve yanında iki dilim çavdar ekmeği yiyebilirsiniz. Bu salatayı hazırlamak oldukça kolaydır. Marul, kedi kulağı, maydanoz gibi yeşillikleri jambon ile karıştırmanız yeterli olacaktır. Salatada tuz ve yağ yerine limon kullanabilirsiniz. Limon hem tatlandıracak hem de kilo yakmanıza yardımcı bir etken olacaktır.