Makyaj bir kadın için vazgeçilmez bir tutkudur. Makyaj bir kadını güzelleştirebildiği ve özelleştirebildiği gibi aynı zamanda sonucunda kötü görüntüler de oluşturabilmektedir. Peki, kadınlar için en önemli makyaj malzemeleri nelerdir ve makyaj yaparken mutlaka hangi malzemeleri kullanmalısınız? Siz de aşağıdaki püf noktalarını kullanarak makyajınızı çok daha zenginleştirebilirsiniz.

goz-makyaji-300x125

Nemlendirici Kullanın

Cilt tipinize uygun olan bir nemlendiriciniz yoksa hemen mutlaka bir tane almalısınız. Cildinizi ılık su ile yıkayın ve hafifçe duruladıktan sonra nemlendiricinizi oval hareketler yardımıyla cildinize yayın. Bu şekilde makyaj sonrası parlamalar, bozulmalar olmayacak makyaj malzemeniz cildinize zarar veremeyecektir.

Kapatıcı Kullanın

Cilt renginiz ile aynı tonda bir kapatıcıyı, sorunlu bölgelere ince bir tabaka halinde sürün. Ten renginiz ile aynı tonda olursa yüzünüzde daha iyi uyum sağlayacaktır. Gözaltı torbaları veya sivilcelere ayrıca lekelere uygulayabilirsiniz.

Fondöten Sürün

Fondöteniniz ten renginizin bir üst veya bir alt renginde yani bir ton koyu veya açık olabilir. Çok koyu tonlar kullanmamaya özen gösterin. Çünkü boynunuzda renk farklılıkları olabilir, bu da hoş bir görüntü değildir. Fondöteni yumuşak bir sünger yardımı ile eşit olarak cildinize sürün. İşlem sonrası bir pamuk yardımıyla fazlalıkları üstünden alabilirsiniz.

Pudra Kullanın

Pudrayı seçerken ipek pudra tercih etmeye özen gösterin. Mümkün olduğunca kalın olmasın, ince ve yumuşak olmasında fayda var. Kalın bir fırça yardımıyla yüzünüze yayın. Her yere eşit dağılmış olmasına özen gösterin.

Eyeliner Kullanın

Göz pınarınızdan geriye doğru eyeliner çekebilirsiniz ve bunu yaparken bir elinizle gözünüzü gerebilir ve tek bir hareketle çizgiyi çizebilirsiniz. Dağılırsa korkmayın, kulak pamuğunu bir miktar suya batırın ve temizleyin.

Göz Farı Kullanın

Göz farı kullanırken ayna önünde göz yapınızı inceleyebilirsiniz. Koyu kullanılan farlar gözleri daha küçük gösterir. Bu nedenle çektiğimiz eyeliner üstüne kısa bir hat boyunca, göz yuvası çizgisine hafif koyu far kullanılabilir bu gözleri olduğundan daha büyük gösterecektir. Kaşınızın sağ alt kısmına uygulayacağınız çok hafif pırıltılı bir beyaz veya açık tonlar  ise göze çekik bir biçim verecektir.

Rimel Kullanın

Rimeli kullanmanın doğru yolu, kirpiklerde kalıntı bırakmamasıdır. Bu sebeple rimeli kutusundan çıkartırken bir kaç kez kenarda sıvayın ve aşağıya doğru bakarak kirpiklere uygulayabilirsiniz. Alt kirpiklere daha az uygulayın. Ağlamaklı ve yaşlı, bir ifade kazanabileceğiniz gibi, gözaltlarında rimel dağılırsa sonucunda torbalı ve yorgun bir görünüm ortaya çıkabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Dudak Kalemi Kullanın

Dudak kaleminde dikkat etmeniz gereken ruj ile aynı tonlarda olmasıdır. Bu uygulamanın amacı dudak kontörünü belli etmektir. Asla sadece dudak kalemiyle dışarı çıkmayın.

Ruj Kullanın

Makyaj renklerinize ve cilt renginize uygun renkler seçmeye gayret edin. Bu sene kırmızı tonlarındaki rujlar yine çok moda olduğu gibi parlatıcılarında modası tam gaz devam etmekte aklınızda bulunsun.