Makyaj yapmak kişinin zamanla kendi yöntemlerini oluşturacağı, pratik yaptıkça el becerisi kazanabileceği bir uygulamadır.

Makyaj fırçaları da bu süreçte kullanabileceğimiz önemli aksesuarlardandır. Bir çok kişi makyaj fırçalarının bu işi profesyonel olarak yapanların kullanması gerektiğini düşünse de bu önemli aksesuarlar hem bize zaman kazandırır hem de ürününün istenilen bölgeye çok daha iyi uygulanmasını sağlar.

Kullandığınız kozmetik ürünler ne kadar kaliteli olursa olsun doğru teknikleri ve fırçalar kullanmadığınız zaman istediğiniz sonucu alamazsınız. Makyaj fırçası seçimi ve hangi uygulamalar için hangi fırçaların kullanılacağını bilmek oldukça önemlidir. Makyaj fırçaları kılları bakımından ikiye ayrılır. Sentetik kıllı fırçalar ve doğal kıllardan oluşan fırçalar. Fırça sapları ise plastik veya tahtadan yapılır. Sapların tutuş açısından ergonomik olması gerekir.

Makyaj Fırçası Seçimi

Fırça seçerken ilk hedef elbette kullanım amacına uygun olan bir fırça edinmektir. Ancak nerede kullanacak olursanız olun kaliteli bir makyaj fırçanın makyajınızı tamamen değiştirebileceğini unutmayın. Fırça alırken kıllarına bakmalısınız, fazla ürün harcama ya da pigmenti cilde verememe gibi sorunlarla karşılaşmamak için kullanılacak bölge ve ürünü düşünerek seçiminizi yapın. Kaliteli olmayan makyaj fırçaları izler bırakabilir ya da kılları dökülerek istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Makyaj Fırçası Çeşitleri

Fondöten Fırçası; ucu oval ve yassı biçimde bulunan bir fırçadır. Yüzünüze parmak uçlarınızla fondöteni noktalar halinde sürerek fırça yardımıyla yassı hareketlerle eşitliği sağlayın. Fondöten fırçanızın çok büyük ya da çok küçük olmamasına dikkat edin. Yüzde fondötenin yol yol durmaması için ten makyajı fırçasında kaliteli bir seçim yapmak gerekir.

Kapatıcı Fırçası; göz altına ya da sorunlu bölgelere likit ya da krem kapatıcıları uygulamak için kullanılır. Genelde fondöten fırçasının küçüğü şeklinde olsa da parmak ucu etkisi yaratmak için hafif yuvarlak uçlu olanları da mevcuttur. Kapatıcı fırçanız ile göz altlarınız gibi hassas bölgelere de uygulama yapacağınız için yumuşak kıllardan oluşmasına özen gösterin.

Açılı Eyeliner Fırçası; bu fırça daha çok jel eyeliner uygulamaları için kullanılır. Yassı biçimdedir ve ucu eğik açıdadır. Kuyruk yapmak için ya da kavisli bir hat oluşturmak için idealdir. Bu fırça ile alt kirpik diplerinize far da sürebilirsiniz.

Açılı Allık Fırçası; allığın yüzde doğal duranı makbuldür ve allık sürmek gerçekten ürününü tanımayı ve pratik gerektirir. Eğimli bir açıda ve çok ürün yutmayan bir fırça kullanmalısınız. Elmacık kemikleri üzerine fırçayı açılı bir şekilde yerleştirdiğiniz hayal edin ve o yörüngede ürün uygulayın.

Pudra Fırçası; kılları uzun ve yumuşak olmalıdır. Pudranın yüze eşit dağılması için tampon hareketlerle uygulama yapın.

Far Fırçası; farın rengini göz kapağına geçirecek şekilde olmalıdır. Kısa kıllı yassı ve ucu hafif oval gelen far fırçaları ile en iyi görünümü yakalayabilirsiniz.

Karıştırma Fırçası; bu fırça gölgeli göz makyajlarında ya da farın dağıtılması için kullanılabilir. Far fırçasına göre daha seyrek ve uzun kıllıdır. Şekli yassı değil, yuvarlak gibidir.