Bir iç giyim ya da etek ve şort gibi kısa kıyafetlerin tamamlayıcısı olarak kullanılan külotlu çorapların birçok çeşidi bulunur.

Külotlu çorapları kıyafetlerin altına özellikle kış aylarında daha sıcak tutması için tercih ediyorsanız daha kalın, yün ya da pamuk formda olan modellerinden tercih etmelisiniz. Eğer etek ya da şortların altına aksesuar olarak kullanmak istiyorsanız daha çok kıyafetinizin rengine ve tarzına uygun olan modellerden seçmelisiniz. Külotlu çoraplarınızı temizlerken sahip oldukları özelliklere göre sınıflayıp ona göre bir temizleme planı uygulamanızda yarar var.

Külotlu çorapları nasıl temizlemelisiniz?

Külotlu çoraplarınızı temizlemeye başlamadan önce kalınlık incelik özelliklerini belirlemeye çalışın. Eğer kalın bir külotlu çorabı yıkayacaksanız fazla sıcak su kullanmamalısınız. Aksi halde külotlu çorabın çekmesine neden olursunuz. Yün ya da pamuk külotlu çorabı düşük ısıda, az deterjan kullanarak yıkayın. Yıkama işlemi bittikten sonra külotlu çorabınızın sarkmaması için asmaktan kaçınmanız gerekiyor. Bunun yerine sererek kurutun.

Eğer külotlu çorabınız ince külotlu çoraplardan biriyse farklı bir yıkama şekli tercih etmelisiniz. Çamaşır makinesinde narin program ayarlayarak az deterjan ve ılık suda yıkayın. İnce külotlu çoraplar çamaşır makinesinde yıkanırken takılıp kaçma riski taşır. Bu nedenle bu çorapları bir bez torba içinde yıkayabilirsiniz. Bez torbanın çok küçük olmamasına dikkat edin. Eğer çok küçük bir bez torba kullanırsanız çorapların temiz yıkanmasını sağlayamazsınız.

Külotlu çorapları çamaşır makinesine atmadan önce renklerine göre sınıflamanız gerekir. Ten rengi ya da beyaz çoraplarınızı aynı anda yıkayabileceğiniz gibi koyu renk olanları mesela siyahları lacivert ve kahverengiyle beraber yıkayabilirsiniz. Bu şekildeki bir uygulamayla külotlu çoraplarınızın renklerinin birbirine karışmasına engel olmuş olursunuz.

Külotlu çorabınızın özelliği ne olursa olsun fazla deterjan kullanmamaya özen gösterin. Fazla deterjan, bazı durumlarda arınmayabilir, bu olumsuzlukta ise külotlu çorapların yüzeyinde lekeler oluşabilir. Özellikle koyu renkli çoraplarda bu risk daha fazladır.

Kalın külotlu çorapları özellikle düşük ısıda yıkamaya dikkat edin. Uzun ömürlü ve yeni kalmalarını bu sayede sağlayabilirsiniz.