İç çamaşırlarının çabuk bir şekilde yıpranmasından çoğu zaman şikayet edilmektedir. Bu yüzden yatak odasındaki iç çamaşır bölmesi çok sık olarak yenilenir ve sonucunda çöp kovasına sürekli eskimiş ve yıpranmış iç çamaşırları atılır.Bu durumdan kurtularak sağlıklı iç giyim sırlarını öğrenmeye ne dersiniz?

 

İç çamaşırların uzun ömürlü olabilmesi için öncelikle doğru yıkama çok önemlidir. Yüksek ısıda ve ön yıkama ile birlikte yıkanan iç çamaşırlar, çabuk bir şekilde yıpranır ve rengi solar. Üserine bir de çamaşır deterjanı, beyazlatıcı özelliği içeriyorsa ortalamanın çok daha üzerindeki miktarlarda kimyasal maddeye sahiptir ve iç çamaşırları tabiri yerinde ise yok olmaya mahkumdur. Yüksek ısıya, fazla yıkama süresine ve aşırı miktarda kimyasala maruz kalan iç çamaşırları doğal olarak kısa sürede kullanılamaz hale gelirler. Bundan dolayı iç çamaşırlarınızı ılık suda, ön yıkamasız ve olabildiğince sade bir çamaşır deterjanıyla yıkamalısınız. Mümkünse önerimiz ılık su ile elinizde çitileyerek bebek kıyafetleri için özel üretilmiş asitsiz çamaşır deterjanlarıyla yıkamanız.

Doğru bir yıkama işlemini bitirdik ardından iç çamaşırını doğru yöntemlerle nasıl kurutmamız gerekir bunun üzerinde duracaz. İç çamaşırınızı öğlen vakti güneşli bir havada kurutmayınız. Çünkü bu vakitte güneş ışınlarının en kuvvetli geldiği andır. Bu vakitte iç çamaşırlar bu ışınlara dayanamaz ve birkaç kez aynı şekilde kurutulursa yırtılmaya başlayabilir. Bu nedenle önerimiz öğleden sonra hafif rüzgarlı havalarda kurumanızdır. İç çamaşırların gölgede kurumasında hiçbir sakınca yoktur. Aksine ömrünü uzatıcı önemli püf noktalarından biridir.

İç çamaşırlarında ütüleme işlemi kesinlikle buharlı olmamalıdır. Buhar ayarını sıfıra indirerek ütüleme işlemini yapmalısınız. Fakat; iç çamaşırını ütülemek de ömrünü kısaltır. Bu nedenle iç çamaşırlarınızı kuruturken çok sıkmadan asıp kırışmasını önleyerek ütüsüz de kullanabilirsiniz.

Yatak odanızda iç çamaşırlarınız için ayrılmış bir bölme olmalıdır. Diğer kıyafetlerinizle karışmayacak şekilde bu bölmenin kapağını açıp sık sık havalandırarak iç çamaşırların bu şekilde uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

İç çamaşırlara yoğun bir şekilde parfüm sıkmak aynı şekilde ömürlerini kısaltır. Elinizden geldiğince saf deterjan kokulu haliyle kullanmaya çalışarak normalden çok daha uzun ömürlü iç çamaşırlara sahip olabilirsiniz.