Biz kadınlar canlı, dinç, taze görünümlü bir cilde sahip olabilmek için yıllar boyu çeşitli kozmetiklere başvurduk.

Ancak asıl şifanın doğal yöntemlerle, çok daha basit şekilde elde edebilen bir güzellikle geleceğini göz ardı ettik. Cilt bakımında en temel adımın günlük temizlik olduğunu unutmamalıyız .

Göz çevresindeki derinin hassasiyetini ve masaj tekniklerini bilinçli uygulayarak çok sağlıklı bir görünüm elde edebiliriz.

Şimdi hem kolay hem bir o kadar rahatlatıcı maske tariflerini inceleyelim.

Salatalık Maskesi

Genellikle yağlı bir cilde sahipseniz bu maskeyi uygulamanızda fayda bulunmaktadır. Salatalığı soyduktan sonra, 6 dilimini blender da püre haline getiriyoruz, 2 tatlı kaşığı kadar elma sirkesi ve 2 tatlı kaşığı susam yağı, 1 yumurtanın sarısını çırpıyoruz. Son olarak el blenderı ile tüm karışımı tekrar çırpıyoruz. Bu karışımı yüzümüze, boynumuza uyguladıktan sonra 1 saat kadar bekletip, ılık su ile yıkıyoruz.

Ballı Yumurta Maskesi

Kuru bir cilde sahipseniz kesinlikle tercih edebilirsiniz, 1 adet yumurtanın sarısı, 1 çorba kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırıyoruz. Yüzümüze, ellerimize ve boynumuza 25 dakika kadar uyguladıktan sonra yıkıyoruz.

Havuç Maskesi

Tüketildiğinde bronzlaştırıcı etkiye sahip olan havuç, kuru ciltler için de oldukça faydalı bir sebzedir. 2 adet havucu rendeliyoruz, 1 yumurta akı, 1 tatlı kaşığı süt, bir tutam nişasta ile macun kıvamına getirdikten sonra cildimize uygulayabiliriz. 20 dakika beklettikten sonra yıkayabiliriz.

Canlandırıcı Maske Tarifi

1 tatlı kaşığı bal, 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı zeytinyağını karıştırıp, 20 dakika yüzümüzde tutmamız yeterli.

Yoğurt Maskesi

Genellikle yağlı cilt tiplerine uygundur. 1 tatlı kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı arpa unu ile kıvamlı hale gelinceye dek karıştırılır. Yüz ve boyun bölgenize sürüp 20 dk bekletmeniz yeterli.

Elma Maskesi

Kuru ciltlerin tercih etmesi gereken maskedir. 1 elmayı rendeledikten sonra içine 1 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı süt ilave ediyoruz . 20-25 dk bekletip, yıkamamız yeterli olacaktır.

Canlandırıcı Badem Maskesi

60 gr (1 avuç kadar soyulmuş badem), 1 tatlı kaşığı yulaf unu, 1 adet portakal kabuğu rendesi, bir miktar ılık su ve süt. Bademleri havanda iyice dövdükten sonra ılık su ilave edip karıştıralım. Macun kıvamına gelmesini sağlayalım. Karışıma yulaf unu ve portakal kabuğu rendesi ilave edip 2 saat buzdolabında bekletiyoruz. Daha sonra içerisine süt ilave edip yüzümüze uygulayabiliriz. Yarım saat sonra cildimizi ılık su ile durulayalım.

Tüm cilt tiplerine uygun olan bu maske sayesinde cildiniz ışıl ışıl bir görünüm kazanacak.