Hamilelik sürecinde kullandığınız iç giyim materyalleri hem sağlığınız, hem rahatınız için çok mühimdir. Vücudunuzda ki değişim aşamalarında, bedeninizden daha büyük beden iç çamaşırlarını seçmek gibi eskiden kalma düşünceler yerine, hususilikle hamile bayanlar için üretilen iç giyim ürünleri tercih edilmelidir.

Bu dönemde hem kendi hem de bebek sağlığı için, kullandığınız çamaşırların sentetik olmamasına dikkat etmelisiniz. Pamuklu kumaştan üretilmiş çamaşırları tercih etmeniz sağlığınız için mühimdir. Hamilelik dönemine hususi üretilen sütyen, gecelik, sabahlık, atlet, külot, pijama ve kaşkorse  hamile iç giyim modellerini tercih etmenizde yarar vardır. Genital bölge rahatsızlıklarının önüne geçebilmek amacıyla hamile külotlarını tercih etmelisiniz. Kullandığınız külodun pamuklu olması enfeksiyonlardan korunmanız da ve vajinanın doğal dengesini korumak amaçlı olup, soluk alabilen ince kumaşlardan üretilmektedir. Hamilelik sürecinde kan dolaşımını engelleyen dar, sıkı ve vücuda tam oturan çamaşırları kullanmaktan sakınmanız tavsiye edilir. Özellikle vücudunuzu terleten ve lastikleriyle cildinizi tahriş eden modellerden sakınmalısınız.

Hamilelik sürecinde değişme eğiliminde olan göğüs ölçülerine ahenk sağlayabilecek ve karnın göğüse yaklaşmasından dolayı penye ve balensiz modellerin tercih edilmesi gerekmektedir. Hamilelikte rastlanan sırt bölgesi ağrılarının daha da çoğalmasına neden olacak sütyenler için kalın askılı modeller tercih edilmelidir.

Hamilelik sürecinin nihayetlerine yaklaşırken büyüyen ve duygululaşan göğüs uçları için göğüsleri tam olarak sarmalamayan sütyen modelleri tercih edilmelidir. Emzirme sütyenleri ile sütyeninizi çıkarmadan üst kısımdan açılan kumaş sayesinde emzirme işlemini daha rahat gerçekleştirebilirsiniz. Emzirme sütyenlerini hamilelik döneminin yedinci ayından itibaren kullanılmaya başlanılmalıdır.

Hamilelik döneminin belli bir aşamasından itibaren kilo almakla beraber göğüs, karın, basen bölgeleri büyümeye başlar ve doğumun nihayetinden sonra belirli bir süre bu biçimde devam eder. Bu dönemlerde vücudu sıkan dar kesimli kıyafetler yerine hamile ve lohusa pijama ve geceliklerini gibi  rahat ve bol kıyafetler tercih edilmeli, zorunlu olmadıkça vücudu sıkan korse ve benzeri elbiseler kullanılmamalıdır.