Günlük cilt bakımı, gün boyunca cildin maruz kaldığı kirli hava, makyaj kalıntısı, sigara dumanı gibi olumsuzlukların etkilerini hafifletmeye yardımcı olan ve sağlıklı bir cilt sahibi olmak isteyen herkesin uyulaması gereken bir bakımdır.

Gece uyulanacak günlük cilt bakımı için ihtiyaç duyulan ürünler cilt tipine uygun olan bir yüz temizleme sütü, nitelikli temizlik sağlayan bir yüz yıkama jeli, cildi derinlemesine temizleme ve nemlendirme özelliğine sahip bir cilt toniği ve cilt tipine uygun olarak seçilmiş onarıcı bir gece kremidir. Gündüz de gece onarılmış cildin üzerine güneşten koruma özelliği bulunan bir gündüz kremi kullanılarak gün içinde cildin görebileceği olumsuz etkilerin azaltılması sağlanmalıdır. Günlük cilt bakımı yaparken sırasıyla öncelikle ciltteki makyaj cilt temizleme sütüyle silinmeli, hemen ardından yüz temizleme jeli uygulanmalıdır. Bu işlemlerin ardından ise öncelikle tonik ardından da bakım kremi uygulanıp günlük cilt bakımı tamamlanmalıdır.

Yağlı veya karma bir cilt için uygulanacak günlük cilt bakımı ürünleri temizlemeye ve nemlendirmeye yönelik olmalıdır. Yağlı ya da karma ciltlerde yoğun yağ üretiminin olmasına karşın nem oranı zayıftır. Bu da ciltte aknelerin oluşmasına bakterilerin besin maddeleri bulup çoğalmasına ve gözeneklerin kapanıp comedon oluşturmasına olanak sağlamaktadır. Bu yüzden yağlı ciltlere bakım yaparken bu konu olabildiğince dikkate alınmalıdır. Yağ içermeyen temizleme sütü, gözeneklere nüfuz edebilen yoğun yıkama jelleri, cildin yağ üretimini azaltmaya yardımcı tonik ve mutlaka yağ içermeyen su bazlı kremler kullanılmalıdır.

Kuru ve hassas ciltler için uygulanacak günlük cilt bakımı ürünleri, cildi yenilemeye ve onarmaya yönelik ürünler olmalıdır. Kuru ve hassas ciltlerde yağ üretimi ve nem oranı çok düşüktür. Bu sebeple cilt gergin, kızarıklık, kırışık ve çatlak oluşumuna oldukça müsaittir. Yaşlanma belirtilerinin en erken görüldüğü cilt tipi kuru ya da hassas cilt tipidir. Bu tipte ciitlere günlük bakım yaparken kullanılan maddelerin yoğun ve yüksek nemlendirme özellikli olmasına dikkat edilmelidir. Nemlendirme özellikli temizleme sütü, köpük formunda bulunan temizleme ürünleri, alkol içermeyen tonik ve yoğun bakım ve nemlendirme özelliği olan kremler kullanılmalıdır.