Göğüs estetiği ve göğüs sağlığı için bilinçli şekilde alınacak sütyenler ile hem göğüs estetiğiniz hem de göğüs sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ancak günümüzde sırf modelleri güzel olduğu için bilinçsizce alınan birçok sütyen modeli vardır.

Bu bilinçsiz şekilde alınan sütyenler ise zamanla göğüs estetiğini ve sağlığınızı etkilemeye başlar. Sırt ağrıları, göğüslerin olduğundan daha büyük ya da daha küçük görünmesi ya da göğüslerin iyice sarkması, duruş bozuklukları gibi sebepler bilinçsizce yapılan sütyen seçimlerinden ileri gelir.

Doğru sütyen seçimi nasıl yapılır?

  • Askıları ayarlanabilir sütyen seçmek gerekir.
  • Sütyen giyildikten sonra göğüslerin vücuda paralel olması önemlidir.
  • Göğüsler, sütyen cup’ının tam ortasına gelmelidir.
  • Seçilen sütyen, göğüs ölçüsüne tam olmalı ve ne geniş ne de dar olmamalıdır.
  • Sütyen arka bandı muhakkak yere paralel olmalı yukarıda kalmamalıdır.

Küçük göğüslü kadınlar için doğru sütyen

Küçük göğüslü kadınlar, göğüslerini daha dolgun göstermek için destekli modelleri seçmelidir. İçi dolgulu sütyenler yani maximizer tarzı sütyenler göğüsleri olduğundan daha dolgun gösterir.

Push-up sütyenler de göğüslerinizin dolgunluğunu artırıcı özelliğe sahiptir. Push-up sütyenlerin içinde hava, pamuk ve sıvı dolgu maddeleri bulunur. Hangi madde ile daha rahat edeceğinize siz karar verebilirsiniz. Genellikle sıvı dolguya sahip push-up sütyenler cilde daha kolay uyum sağladığı için daha fazla tercih edilmektedir.

Göğüsleriniz hem dolgun hem dik görünür

Küçük göğüslü kadınlar göğüslerini daha dolgun göstermenin yanında dik durmasını da isterler. Bu yüzden push-up sütyenler tercih edilmelidir. Göğüsleriniz dolgun görünmekle kalmaz ayrıca daha dik görünür.

Küçük göğüslü kadınlar, her ne kadar göğüslerinin küçüklüğünden şikayet etse de göğüslerini dolgun gösterecek çok farklı sütyen modellerinden kullanabilirler. Göğüslerinizin hem dolgun, hem dik durmasının yanında silikonlu modeller daha da doğal görünmelerini sağlar.

dogru-sutyen-secimi-2

 

Balenli modelleri tercih edebilirsiniz

Göğüslerinizi daha dolgun gösterecek sütyen modellerinden biri de balenli sütyen modelleridir. Destekli ve balenli sütyen modelleri ile göğüslerinizi bir iki beden daha dolgun gösterme imkanına sahip olursunuz.

Ancak unutulmaması gereken bir durum vardır. Sütyen alırken beden ölçünüze uygun almalı ve beden ölçünüzü çok iyi bilmelisiniz. Aksi takdirde sırf modeli güzel diye ya da göğüs tipinize uygun model seçseniz bile beden ölçünüze uygun olmayan sütyenler hem estetik açıdan hem de göğüs sağlığı açısından size hiçbir yarar sağlamaz.