İç giyim alışverişlerinde bayanların en çok kullandığı sütyen modellerinin başında destekli sütyen modelleri gelmektedir.

Destekli sütyenler göğüsleri dik ve daha güzel göstermek için sıklıkla da küçük göğüslü bayanların daha büyük ve dik görünüm için tercih ettikleri dolgulu sütyen modelleridir. Son yıllarda push up sütyen olarak da isimlendirilen destekli sütyen modelleri yarım destek ve tam destek olarak da çeşitlendirilmiştir. Yarım destekli sütyen modelleri sütyenin alt kısmından destekli olarak üretilmiş olup daha çok göğüsleri dik göstermek için kullanılır. Tam destekli sütyen modelleri ise alttan desteğin yanı sıra yanlardan desteği sayesinde göğsün yanlara yayılmasını  önler ve hem dik hem de daha yuvarlak bir görünüm sağlar.  Ayrıca sarkık göğüsler için de destekli sütyen kullanılabilir.

Destekli sütyen ve desteksiz sütyen arasındaki fark, sütyenin tasarımıdır. Desteksiz sütyenler, herhangi bir özelliği mevcut olmayan, boş cup sütyenler olarak da bilinir. Destekli sütyenlerin üretimi sırasında ise; cupların üst bölümünün süngeri makinalar aracılığı ile baskı uygulanarak inceltilirken, alt kısmının süngeri kabarık kalmaktadır. Böylelikle alt kısmın süngeri daha kalın olmakta ve göğüsleri alttan destekleyerek daha dik ve daha dolgun görünmelerini sağlar. Dolgulu sütyenle destekli sütyen arasında herhangi bir fark bulunmayıp, aynı modellere verilen farklı adlardır.

Destekli Sütyen

Destekli sütyenler, kişilerin göğüslerinin daha dik ve daha dolgun görünmesini sağlayan sütyenlerdir. Son zamanlarda daha çok push-up adı ile bilinmekte ve satılmaktadır. İç giyimle ilgili doğru bilinen yanlışların başında, destekli sütyenlerin amacının göğsü daha büyük göstermek olduğu gelir. Aslında amaç, göğüslerin daha biçimli ve dik durmasıdır. Sadece küçük göğüslü kadınlar tarafından kullanılmayıp, büyük göğüslü kadınlar tarafından da kullanılmaktadır.

Destekli sütyenler, yalnızca göğüslerinizi daha güzel göstermekle sınırlı kalmayıp, rahatlığınıza da katkıda bulunur. Alt kısımdan göğüslerin desteklenmesi, göğüs kaslarınızın tüm ağırlığı taşımaması anlamına gelir. Böylelikle daha rahat hareket eder ve göğüslerinizin sarkmasının önüne geçersiniz.

Destekli sütyen seçimi sırasında; gündelik kullanım için bir ürün alacaksanız, penye ve pamuk kumaşları tercih etmelisiniz. Özel günlerde, geceliklerinizle beraber kullanmak için dantelli ve saten modeller uygundur. Naylon kumaşlar ise; yalnızca standart altı markalar tarafından kullanılır ve bu ürünlerden her zaman uzak durmanız yararınıza olur.

1- Yarım Destekli Sütyen

Yarım destekli sütyen, yalnızca göğüs altında dolgu bulunduran modellere verilen ad olarak bilinir. Ayrıca; sütyenin cupları göğüsün yarısını sarar. Bu modellerin dezavantajı, yanlardan bir destek sağlamadığı için; sütyenin üst kısmında bir potluk oluşabilir. Özellikle dar ve ince kumaşlı kıyafetlerinizden belli olan potluk, istediğiniz görünümün önüne geçebilir. Ancak; spor yaparken ya da vücut hatlarınızı fazla belli etmeyen kıyafetlerle kullanmanız mümkün.

2- Tam Destekli Sütyen

Tam destekli sütyenler, göğüsleri yalnızca alttan değil yan kısımlardan da destekleyen modellerdir. Bazı göğüslerde, sarkmanın yanı sıra, yanlara doğru yayılma durumu da gözükür. Tam destekli sütyenler, göğüsleri hem daha dik hem de daha toplu gözükür. Böylelikle göğüsleriniz daha biçimli durur ve özellikle streç formdaki kıyafetlerinizle harika bir görünüm ortaya çıkar. Mümkün oldukça penye ve pamuk ağırlıklı modelleri tercih etmeniz, sağlık açısından daha doğru olacaktır.

Desteksiz Sütyen

Desteksiz sütyenler, günümüzde çok sık tercih edilmeyen modeller arasında yer alıyor. Boş cup olarak da bilinen bu modellerin cuplarının içindeki sünger her bölgede aynı kalınlıkta olur. Desteksiz bir sütyen alacaksanız, kaliteli kumaşa sahip olmasına özen gösterin. Kalitesiz kumaştan üretilen sütyenlerin şekilleri kolaylıkla bozulabiliyor. Bu durum da, kıyafetin dışarından bakıldığında pürüzsüz bir görünüm yerine, pıtırcıklı bir görünüm oluşur.

Desteksiz sütyen kullananların, balenli modelleri tercih etmesi daha doğru olur. Balenli modeller, zaman içerisinde göğüslerin yer çekimine yenik düşerek sarkmasını engelleyecek bir tasarıma sahiptir. Ancak kaliteli modeller tercih edilmediği takdirde, balenler kumaşı yırtarak, teninizi tahriş edebilir.