Dantelli iç çamaşırları, kadın iç giyimin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Birçok kadının günlük hayatında sıklıkla tercih ettiği dantel iç çamaşırı, kimileri içinse özel günlerde giyilmesi gereken iç giyim ürünü olarak kabul ediliyor.

Günlük hayatında sıklıkla dantelli iç çamaşırı giyen kadınların en büyük problemlerinden biri ise; bu çamaşırların temizliğinin nasıl yapılması gerektiği. Çünkü dantel çamaşırların temizliğinin doğru yapılmaması halinde kullanım ömrü oldukça kısadır ve sağlık için tehlikeli durumlar ortaya çıkar. İlk önlem,çamaşır alışverişini yaparken makinede yıkanabilir olanları tercih etmenizdir ancak elde yıkama gerektiren bir model hoşuna gittiyse; elbette bunun için de çözümler vardır.

Dantelli İç Çamaşırlar Yıkanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dantelli iç çamaşırı modelleri, oldukça hassas iç giyim ürünlerindendir. Bakımı dikkatli yapılmadığı takdirde çok kolay yıpranabilir. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Temizlik uygulamasını yaparken bu durumlara dikkat etmeniz halinde dantel iç çamaşırı modellerini uzun yıllar kullanabilirsiniz.

 • Dantelli çamaşırınızı, makinede yıkamayı tercih ediyorsanız; tıpkı perde yıkarken kullanılan keseler gibi satılan çamaşır yıkama keselerinden satın almalısınız. Keselerin de çamaşırlarla aynı renkte olmasına dikkat etin. Böylece danteli, makinenin yıpratıcı etkisinden korumuş olursunuz. Bu önlem dantelli çamaşırların üzerindeki boncuk, payet gibi çeşitli süsleme detaylarının da makine içinde kopmasını önler.
 • Dantelli çamaşırlar için kullanabileceğiniz hassas makine deterjanlarından faydalanırsanız; çamaşırın rengini ve kalitesini uzun süre korumanız mümkün olacaktır. Bu tür, kimyasal madde oranının en az olduğu deterjanlar, klasik deterjanlara göre bir miktar pahalı gelebilir ama çamaşıra sürekli para vermenin daha ciddi maddi akışa neden olacağını unutmayın.
 • Çamaşır deterjanı seçiminde dikkat edilecek diğer detay ise; temizleme ve hijyen özelliğinin son derece iyi olması. Çünkü dantelli çamaşırları, yüksek ısılarda yıkamak pek mümkün olmayacak. Bu nedenle düşük ısıda bile etkili, leke çıkarıcı etkisi olan deterjanları seçmek gerekiyor.
 • Renk ve kumaş tasnifini oldukça dikkatli yapmanız önemli. Oldukça kolay bir şekilde renk verebilen ve alabilen dantel çamaşırlar bulunmaktadır. Gerekirse tek parçayı bile yalnız başına yıkamalısınız. Aksi taktirde, çamaşırlarınızın renginin alacalı bir hal aldığını görebilirsiniz.

Dantelli Çamaşır Yıkama Uygulaması Nasıl Yapılmalı?

İlk olarak mutlaka dantel çamaşırın üzerinde yer alan yıkama etiketini kontrol etmeniz gerekiyor. Çünkü her dantelin türü farklıdır ve farklı yıkama gereklilikleri olabilir. Hatta kimilerinde kuru temizleme uygulaması bile gerekebilir. Makinede yıkamanız gerekirse; dikkat edilmesi gereken maddeleri uygulayarak dantelli çamaşırları yıkayabilirsiniz.

Elde Yıkama

Sıklıkla kullandığınız iç çamaşır modelleri dantelli ise; elde yıkamaya alışmaya başlamalısınız: Çünkü birçoğu makinede yıkanamayacak kadar hassastır. Elde yıkama için öncelikle renkli, beyaz ve siyah dantelli iç çamaşırı tasnifini yapmalısınız. Ardından geniş bir kabın içerisini sıcak suyu doldurun ve içine hassas deterjanlar için üretilen deterjanlardan ilave edin. Burada rendelenmiş sabun deterjanlar kullanabilir ya da evde sabunları rendeleyerek kullanabilirsiniz. Hazırlanan sabunlu suyun içine çamaşırlarınızı koyun ve bir saat kadar bekletin, soğuk suyla elinizde dikkatli bir şekilde durulayın. Çamaşırın deterjandan tamamen arındığından emin olduğunuzda, giysi askısına asın. Tüm işlemleri, her farklı renk çamaşır için uygulamalısınız. Asmadan önce kesinlikle elinizle sıkmayın. Sıkma işlemi gerçekleştiğinde çok kolay kırışır ve ütü ile açmanız da mümkün olmayacağı için çamaşırınız kullanılamaz hale gelebilir.

Dantel Türlerine Göre Temizleme

Dantel iç çamaşırlarının, farklı dantel türlerinde üretilenlerini mutlaka görmüşsünüzdür. Her birinin yıkama yöntemi farklıdır.

 • Dantel ince hassas bir dantelse ve üzerinde boncuk süslemeler varsa önceliğiniz elde yıkamak olmalı ancak makinede yıkarsanız da kese kullanmalısınız.
 • Fransız dantelleri mutlaka elinizde yıkamalısınız.
 • İpek karışımı olan dantel çamaşırlarıysa kuru temizleme yöntemi ile temizletmelisiniz.

Yine de, ilk yıkamayı yapmadan önce mutlaka çamaşırın yıkama talimatı etiketine bakmalı ve söylenenin dışına çıkmamalısınız.

İç çamaşırı nasıl yıkanır?

İç çamaşırlarınızı yıkarken bu tip giysilerin hassas olduklarını ve özen gerektirdiklerini unutmamalısınız. İyi bir bakım size yıllarca bitmeyen bir beraberlik olarak geri dönecektir. Çamaşırlarınızı bir ya da iki kez giydikten sonra yıkayın. Kirlenmesini kesinlikle beklemeyin.

Narin kumaşlardan üretilmiş iç çamaşırı modellerini mutlaka elde ve şampuanla yıkayın. Eğer mutlaka makinede yıkamak istiyorsanız, günlük olarak kullandığınız ve kısmen daha dayanıklı olduğunu düşündüğünüz ve iç çamaşırlarınızı, yıkama torbası kullanarak, düşük ısıda yıkayın.

Asmadan sererek kurutun. Kurutma işlemi esnasında modelin uygunsuz bir kıvrımda kurumamasına özen gösterin, ve kırışan ya da katlanan yeri varsa elle düzelterek kurumaya bırakın.

Eğer silikonlu (kaymaz plastik şerit kaplanmış) straplez ya da benzeri tipte çamaşırlarınızı sadece hafif ılık suda elde yıkayın. Çünkü ısı silikonların özelliğini yitirmesine yol açabilir.

İç çamaşırları, günlük kullanımda olmazsa olmazdır. İç giyim ürünlerine uzun yıllar bir dünya para ödenir. Bu kadar har

cama yapılan bir alanda, uzun süre kullanım ve kalite çok mühimdir. Aldığınız iç çamaşırlarını uzun vadeler kullanabilmeniz ve kendi sağlığınız için yıkama yöntemlerine özen göstermelisiniz. Üstelik her kadın iç çamaşırı için farklı yöntemler kullanmanız gerekebilir. Çünkü bazı çamaşır modelleri hassasken bazıları daha dayanıklıdır ve yüksek ısıda yıkanması söz konusu olabilir.

Pamuklu Külotların Temizliği Nasıl Yapılır?

Lastik bulundurmayan, sağlıklı pamuk kumaştan üretilmiş külotları yıkarken rahat olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek nokta uygun renkleri kategorilerine ayırmaktır. Beyazları, koyu renklileri ve açık renklileri ayrı yıkamalısınız. Aksi halde çamaşırların renkleri birbirine karışabilir. Renkli külotları yıkarken, renkli çamaşırlar için üretilen deterjanları ve leke çıkarıcı ürünleri kullanabilirsiniz. Makinede yıkayacaksanız; beyaz renkte olanları 60 ila 90 arasındaki bir derecede; renkli olanları ise 40 derecede yıkayabilirsiniz. Pamuklu külotlarınızı elde yıkamayı tercih ederseniz; bu yöntem için satılan özel deterjanları tercih etmelisiniz. Yıkama işlemi esnasında yüksek ısıda bir suyun içinde bir miktar bekletmeniz, hijyen açısından önemlidir.

Lastikli Külotların Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Elastik özelliği bulunan külotlarda, yüksek ısıda yıkama yapılması durumunda renk değişikliği görülür. Özellikle beyaz çamaşırlarda renk grileşir. Diğer renklerde ise; mevcut renk bir miktar koyulaşır. Bu nedenle bu tür çamaşırı modelleri makinede yıkarken çok yüksek ısı uygulayamazsınız. Çamaşırı makineye atmadan önce, leke çıkarıcı kullanabilirsiniz. Ardından 40 derecelik bir ısıda renklerine göre özel üretilmiş deterjanlar tercih edere yıkama işlemini başlatabilirsiniz. Elde yıkayacaksanız da, yine öncesine leke çıkarıcı uygulamalısınız.

Beyaz Sütyenlerin Yıkanması

Beyaz sütyenlerin, yüksek ısıda yıkanması yapılan en sık yanlışlardan biridir. Yüksek ısı, sütyenlerin kumaşlarının kolay yıpranmasına neden olur. Ayrıca açık renk sütyenlerin ısıya maruz kalması renk koyulaşmasına sebep olur. Beyaz sütyenleri makinede yıkarken, beyaz renkli çamaşırlar için özel üretilen deterjanlar kullanmalısınız. Ancak sütyenleri genel olarak elde yıkmayı tercih etmelisiniz. Bu şekilde, daha uzun yıllar kullanabilirsiniz. Elde yıkarken özel sabunlar tercih edebilirsiniz.

Renkli Sütyenlerin Yıkanması

Koyu ve açık renkli sütyenlerin, ayrı şekilde yıkanması gerekir. Koyu renkler, diğer renklerin kararmasına neden olabilir. Yine yüksek ısıdan durmanız önemlidir. Zaten yüksek ısıda yıkayamayacağınız için önceliği elde yıkamaya verebilirsiniz. Deterjanlı suyun içine bekletip; kaplara zarar vermeden durulayabilirsiniz.

Balenli Sütyenlerin Yıkanması

Balenli sütyenler, makinede yıkanacaksa; mutlaka sütyen yıkama toplarının içine koyulmalıdır. Aksi halde balenler zarar görebilir ve sütyenin vadesi çok kısa olabilir. Bir süre sonra yerinden çıkan teller cildinize batmaya başlar. Ayrıca sütyen yıkama topları, sütyenin kap kısımlarının korunmasını da sağlar. Ezilmeler, sütyen süngerinin bozulması gibi durumları önlemek için top kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Bunun dışında işleme renk ve kumaşa göre devam edebilirsiniz. Balenlerin korunması için bir diğer yıkama yöntemi; elde yıkamadır.

Tamamı Silikon ve Silikon Detaylı Sütyenlerin Yıkanması

Tamamı silikon olan veya silikon sırt bulunduran sütyenlerin makinede yıkanmaması gerekir. Silikonlar, makine içinde zarar görebilir hassas malzemelerdir. Silikon sırtlı modelleri, elde yıkama yöntemlerini kullanarak yıkayabilirsiniz. Ancak tamamı silikon olan modelleri deterjanlı ıslak bir bezle silerek, soğuk suyla durulamak en doğrusudur.

Genel olarak sütyenlerin nasıl yıkandığını sütyen nasıl yıkanır? makalesinden detaylı inceleyebilirsiniz.

sutyen_nasil_yikanir_giyiminiDantelli İç Çamaşırları Nasıl Yıkanmalı?

 • Dantelli çamaşırları yıkarken, mutlaka tülden çamaşır keseleri kullanmalısınız. Bulamazsanız; eski perdelerinizden kese hazırlayabilirsiniz. Bu keseler danteli ve bayan iç çamaşırı üstündeki süslemeleri korur.
 • Makineler için hazırlanan hassas ama etkili çamaşır deterjanlarını tercih etmelisiniz. Kesinlikle çamaşır suyu kullanmamalısınız. Aksi halde yırtılmalar görülebilir.
 • Önceliğiniz elde yıkama olmalıdır. Elde yıkarken, elde yıkama için özel üretilmiş deterjanlar tercih edebilirsiniz. Suyun ısısının sıcak olmaması ve el yakmayacak seviyede olması önemlidir.
 • Farklı renklerdeki dantel çamaşırları kesinlikle ayrı ayrı yıkamalısınız.
 • Dantel çamaşırınız balenli bir sütyen ise; sütyeni önce çamaşır yıkama topu içine, ardından da yine keseye koymalısınız.

Büstiyerlerin Temizliği Nasıl Yapılır?

 • Büstiyerleri temizlemek için öncelikli yönteminiz kuru temizleme olmalıdır. Ancak balensiz, lastik içermeyen, hassas dantel ve süslemeleri olmayan büstiyerleri makinede yıkayabilirsiniz.
 • Kuru temizleme tercih etmiyorsanız; büstiyerleri mutlaka bir file içine yıkamalısınız. Böylece süslemelerin zarar görmesini engellersiniz.
 • Yüksek ısıdan uzak durmanız; büstiyeri uzun yıllar kullanmanızı sağlar. Leke çıkarıcı ürünler ve kumaş rengine uygun deterjanlarla düşü ısıda temizlemelisiniz.
 • Kuru temizleme dışında büstiyerlerin temizliği için ideal bir diğer yöntem elde yıkamadır. Elde yıkamaya özel deterjanlar kullanarak, ılık suda yıkayabilirsiniz.
 • Büstiyerleirn yıkanması kadar kurutulması da önemlidir. Askılı olan modelleri giysi askısına asmak en doğrusudur. Askısız olan modelleri ise mandallamak bozulmaya neden olabilir. Yaygın şekilde askıya bırakabilirsiniz.

Jartiyerlerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Jartiyerler genellikle hassas kumaşlardan üretilirler. Saten ve dantel bunların başında gelir. Ayrıca süslemeleri de oldukça hassastır. Bu nedenle makinede yıkamak için genellikle uygun değillerdir ama ürünü alırken etiketini inceleyerek; makine yıkanır ürünler alırsanız mutlaka bir file içinde yıkamalısınız. Bunun dışında elde yıkama en iyi uygulamadır. Elde yıkarken temizleme etkisi yüksek, hassas kumaşlar için üretilen deterjanlar kullanmalısınız.