Günümüzde, kadınların en sık kullandığı iç giyim ürünlerinden bir tanesi; alttan çıtçıtlı body. Bu body’ler üretilmeye başladığından beri, pek çok kadın daha rahat hareket etmeye başladı.

Henüz, bu kadar sık kullanılmaya başlamadan önce sürekli “Belim açıldı mı? İçimdeki atlet dışarı çıktı mı? Atlet pantolonumun içinde potluk yaptı mı?” gibi düşünceler nedeniyle rahatlık bir hayal oluyordu. Şimdi ise; takla atsanız dahi kıyafetlerinizden yana bir sorun yaşamayacağınızı biliyorsunuz. Üstelik bu çıtçıtlı atletlerin o kadar farklı ve şık modelleri var ki, yalnızca atlet olarak değil farklı kombinlerde de rahatlıkla kullanılabilir.

Çıtçıtlı Body Nasıl Giyilir?

Hayatında daha önce hiç çıtçıtlı body kullanmayanlar için ilk etapta zor, daha doğrusu garip gelen bir durumdur. Aslına bakılırsa, özellikle anneler yeni doğan bebeklerine giydirdikleri zıbınlardan dolayı bu parçalara alışıktır. Çıtçıtlı body, zıbınların yalnızca yetişkinlere göre olanıdır ve bu parçaları giymek, sütyen takmaktan daha zor bir olay değildir.

Öncelikle, bir atlet gibi çıtçıtlı body’i giyiyorsunuz. Ardından, vücudunuzun ön ve arka kısmından sarkan iki kısım bulunuyor. Bu kısımların ucunda da, kopça ya da çıtçıt mevcut. Sizin yapmanız gereken, iki ucu alt kısımda bir araya getirerek, birbirine iliklemeniz. İşlem bu kadar kolay. Zor olarak görülmesinin nedeni, yalnızca alışmamaktan ibaret.

Çıtçıtlı Body Modelleri

Alttan çıtçıtlı body’lerin, sıkça kullanılmaya başlamasının ardından, klasik modellerle yetinilmemiş ve pek farklı tasarım üretilmiştir. Farklı çıtçıtlı body modellerinin ortaya çıkması, bu body’lerin yalnızca kıyafetlerinizin altına giydiğiniz birer iç çamaşırı olmakla kalmayıp, kombinlerinizde de yer almaya başlamasına neden olmuştur.

İnce Askılı Çıtçıtlı Body

İnce askılı body’ler, her kadının dolabında bol miktarda bulunması gereken modeller arasında yer alıyor. Çok kullanışlı olup, neredeyse her kıyafetle beraber kullanımı mümkün. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; body’nin, üzerindeki kıyafetiniz ve sütyeninizle yakın renklerde olması. Aksi takdirde, kıyafetinizin üzerinden body’nin boyun kısmı ya da sütyenle arasında renk farkı belli olur. Bu durum da, şıklığınız ve güzelliğinizin önüne geçer.

Uzun Kollu Çıtçıtlı Body

Uzun kollu body’ler, daha çok sonbahar ve kış aylarında karşımıza çıkıyor. Yalnızca, soğuktan korunmak adına uzun kollu modelleri tercih edebileceğiniz gibi kıyafetlerinizin içerisine 2 kat giymemek için de kullanabilirsiniz. Örneğin; bir süveter giyeceksiniz ama içinize hem askılı body hem de atlet giymek sizi bunaltabilir. Bu noktada, uzun kollu çıtçıtlı body’lerden yararlanarak, tek kıyafetle sorunu çözebilirsiniz. Ayrıca, hırkalarınızın, eşofman üstlerinin içerisine de rahatça giyebilirsiniz.

Boğazlı Çıtçıtlı Body

Boğazlı çıtçıtlı body’lerin, kısa kollu ve uzun kollu olan modelleri bulunuyor. Bu body’ler, daha çok hırkalarla beraber kullanılıyor. Özellikle, kalın el örgüsü görünümde olan hırkaların içerisine giyilen boğazlı body’ler, şık bir kombin oluşturmanızda size yardımcı olur. Üzerinizdeki hırkayı çıkarmamayı tercih ediyorsanız, rahatlıkla kolsuz olan modellerden kullanabilir ve daha rahat hareket edebilirsiniz.

Sütyenli Çıtçıtlı Body

Çıtçıtlı body kullanan kişilerin büyük bölümü, rahatlığına düşkün kadınlardan oluşuyor. Sütyenli modelleri tercih etmek ise; ekstra bir de sütyen takmanıza gerek kalmadığı için daha da rahat hissettiriyor. Sütyen kullanımı gerektirmeyen bu body’ler, özellikle dar kıyafetlerin altında büyük avantaj sağlıyor. Sütyen çizgisinin belli olması durumunun bulunmaması sayesinde, istediğiniz kadar streç ve ince kumaşlı kıyafetleri kullanabiliyorsunuz.

Dantelli Çıtçıtlı Body

Dantelli çıtçıtlı body’lerin, yaka bölümünde ve body’nin farklı bölümünde dantel bulunduran modelleri mevcut. Yakada dantel ayrıntısı bulunan body’ler, gömleklerin içinde oldukça şık duruyor. Gömleğinizin yakasını hafifçe açarak, bu ayrıntının görünmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle, beyaz gömleğin içerisinde, siyah dantelli body olması oldukça hoş olacaktır. Bunun yanı sıra, bel bölümünde dantel bulunan modeller de mevcut. Bu modeller, tamamen kişilerin kendi zevklerine yönelik olup, kendilerini daha iyi hissetmeleri amacıyla üretilmiştir.

Çıtçıtlı Body’ler Hangi Kıyafetlerle Giyilir?

  • Çıtçıtlı body’lerin en çok kullanıldığı kıyafet, jean pantolonlar. Son zamanlarda, neredeyse yüksek belli kotlar üretilmiyor ve neredeyse herkesin üzerinde düşük bel modeller var. Bu pantolonların en büyük dezavantajı, sürekli olarak belde düşmesi ve hareket miktarınızı biraz arttırdığınızda belinizin açılması. Body’ler sayesinde, ne kadar hareket etseniz de belinizin kapalı kalmasını sağlarsınız.
  • Şortlarla beraber de, alttan çıtçıtlı body’leri kullanabilirsiniz. Her ne kadar daha çok yaza yönelik ürünler olsa da, yaz aylarında bu body’lerin kullanılmasının gereksiz olduğu yanlış bir düşünce. Sık sık terlenen yaz aylarında, belinizin açılması ciddi bel ağrılarına neden olabilir.
  • Vücudunuza tam anlamıyla oturmayan salaş etek ve elbiselerle de çıtçıtlı body’leri kullanabilirsiniz.

Çıtçıtlı Body’ler Hangi Kıyafetlerle Giyilmemeli?

Streç etek ve elbiselerle çıtçıtlı body giymek yapılabilecek en büyük yanlışlar arasında yer alıyor. Kalçanızdan aşağıya doğru inan body, tam bu kısımda dışarıdan fazlasıyla belli olur ve hiç de hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkarır. Bunun yerine, dar elbise ve eteklerinizin içerisine büstiyer kullanabilirsiniz. Böylelikle, vücudunuzun hatları çok daha güzel bir şekilde durur.

Çıtçıtlı Body’nin Zararları Var Mıdır?

Çıtçıtlı body’lerin, genital hastalıklara neden olacağı konusunda bazı söylentiler bulunuyor. Bu söylentilerin kaynağı, aslında kalitesiz ürünler kullanılması. Naylon içeren bir body kullanırsanız, body genital bölge ile yakın temasta bulunup, terleme ve mikrobik enfeksiyon oluşma riskini doğurur. Sonucunda ise; çeşitli kadın hastalıkları oluştuğu görülür. Bu durum, çıtçıtlı body’lerin zararlı olduğunu değil, kalitesiz body’lerin sağlık için zararlı olduğunu ortaya çıkarır.