İnsan vücudunun doğal örtüsü olan cilt korunması gereken bir tabakadır. Dış etkenler olarak anılan sigara kullanımı, yanlış beslenme, hava kirliliği, kimyasal kirleticiler gibi birçok olumsuz etken cildi yaşlanma sürecine sokar ve bu sürecin hızlanmasına neden olur. Bu noktada cilt bakımı cildin dış etkenlere karşı korunması adına son derece önemlidir.

Cilt yaşlanması üzerine yapılan araştırmalar cildin dış etkenlerden kaynaklı olarak 21 yaşına kadar %80 gibi büyük bir oranının yaşlandığını ortaya koymuştur. Bu nedenle cilt tipine uygun cilt bakımı 21 yaşından önce başlamalı ve düzenli olarak uygulanmalıdır.

Cilt yaşlanmasının öne çıkan nedenleri serbest radikallerdir. Ancak serbest radikalleri sadece doğru beslenmek yoluyla vücuttan uzak tutmak imkansızdır. Bu noktada cilt serumlar ve uygun kremlerle desteklenmelidir.

Kullanılacak ürünler cilt tipine ve kişinin yaşına bağlı olarak belirlenir. Çünkü herkesin cilt ihtiyacı birbirinden farklıdır. Bu ihtiyaçların karşılanması ise cildin korunması adına büyük bir adımdır. Cilt bakımında öne çıkan ürünler arasında cilt bakım yağları ilk sırada yer alır.

Yağların doğal özellikli olması ise hem cilde ihtiyacı olan nemi verir hem de vitaminler içerir. Doğal bakım yağları dışında cilt temizleme jelleri, bakım jelleri, göz çevresi bakım kremleri ve siyah noktaları arındırma jelleri sık tercih edilen cilt bakım ürünleri arasındadır. Bakım ürünleri alınırken mutlaka içerikleri incelenmeli ve su bazlı ürünler tercih edilmelidir. Bu özellikteki ürünler daha az kimyasal içerdiğinden cilt için daha az zarar içerir.

Kuru cilt tipleri en fazla bakıma ihtiyacı olan cilt olarak bilinir. Neme olan ihtiyacını karşılamak için kullanılan ürünlerin içinde hindistan cevizi yağı olması nem oranını artırır. Hatta hindistan cevizi katkılı ürünler yerine direkt hindistan cevizi yağı da tercih edilebilir.

Yağlı cilt tipleri için ilk adım cildi fazla yağdan arındırmak ve uygun nemlendiriciyle nemlendirmektir. Tercih edilen nemlendiricinin fazla yağlı olmaması önemli bir ayrıntıdır. Bu sayede ciltte gereksiz parlamalar oluşmamış olur.

Hassas ciltlere bakım ürünü seçerken çok fazla köpüren ürünlerden uzak durmak en iyisidir. Bu ürünlerin kimyasal içerdiği unutulmamalıdır.